Välkommen till Seniorerna

Aktiviteter 2024

20 mars klockan 12
Föredrag med lunch.
Mattias Axelsson förklarade varför Göteborg borde kallas lilla Glasgow.
Plats: Ordenshuset Vasagatan 9

17 april klockan 12
Föredrag med lunch
Björn Lager berättar om Porter.
Plats: Ordenshuset Vasagatan 9
Se mer längre ner på sidan.

Kommande

23 maj klockan 12
Föredrag om AMF4 och lunch
Chefen på AMF4 Överste Fredrik Herlitz berättar om verksamheten.
Plats: Ordenshuset Vasagatan 9
Detaljer kommer senare.

Seniorklubbens syfte och mål är att ”förgylla” Odd Fellow Ordens medlemmars vardag. Målgruppen är Odd Fellow Ordens Systrar i loger tillhörande RD3 och Bröder tillhörande loger i BD 6.

Alla Odd Fellows i våra två distrikt som har möjlighet att delta på aktiviteter dagtid är välkomna. Givetvis får man ta med sig en vän som inte är med i vår Orden.

Det gäller även Odd Fellows som inte är medlemmar i någon av distriktens loger men som befinner sig i Göteborg ändå.

Alla idéer och förslag till aktiviteter som vi kan genomföra på dagtid tar vi tacksamt emot. Skicka gärna ett mail till oss eller till någon i styrelsen.

Seniorklubbens styrelse 2024

Ordförande: Bosse Dahlström B114
Tel. 0736-946070 bosse.dahstrom@gmail.com

Sekreterare: Bertil Persson B69
Tel. 0708-806703 bertil.persson@mhmail.se

Kassör: Mats Kihlberg B39
Tel. 0705-204136 mats.kihlberg@pector.se

Ledamöter:

Tommy Gudmundsson B39
Tel. 0706-315731 tommy-gudmundsson@telia.com

Tore Brouang B50
Tel. 0708-857380 tore.brouang@gmail.com

Jim Janson B69
Tel. 0706-291949 jim.janson@bitcom.se

Kerstin Skar R79
Tel. 0707-482056 kerstin.skar@gmail.com

Webbmaster: Bertil Persson B69
Tel. 0708-806703 bertil.persson@mbox4.swipnet.se

Revisor: Bertil Garpland B69
Tel. 0709-703335 bertil@garpland.se
Revisor suppl. Lennart Lindenberg B39
Tel. 0708-280133 lennart.lindenberg@fotovox.se

Valberedning:
Marianne Flatow, R79
Tel. 0738-086963 marianne@flatow.se
Birgit Broddéus, R79
Tel. 0707-812024 birgit_broddeus@hotmail.com

Vad händer under våren 2024?

Vi har genomfört ett program med korta men intressanta föredrag i anslutning till lunch i vårt Ordenshus på Vasagatan.

Den 20 mars berättade Mattias Axelsson varför Göteborg borde kallas lilla Glasgow.

Den 17 april berättade Björn Lager om Carnegie och Porter.

Vårens tredje lunchföredrag har vi den 23 maj
Föredrag om AMF4
Chefen på AMF4 Överste Fredrik Herlitz berättar om verksamheten.
Plats: Ordenshuset Vasagatan 9
Detaljer kommer senare.

Därefter äter vi en lunch som presenteras senare
Priset för lunchen inkl kaffe o kaka är 120:- per person

Anmälan gör du genom att snarast möjligt, dock senast 20 maj sätta in 120:- per person på vårt konto,
Swisha gärna till 123 411 39 40. Bankgiro 269-6623 går också bra.
Betalning är lika med anmälan.

Mail: oddseniorer.gbg@gmail.com

Bankgiro: 269-6623

Swish: 123 411 39 40